Založ si blog

Kto nás zachráni?

Až sa raz rozplynú tmy a hmly ľudskej závisti, nenávisti a krvilačnosti a nad modrou planétou znova vyjde slnko dobra, lásky a spravodlivosti, naši potomkovia uvidia svet okolo seba, spýtajú sa: Ako ste toto mohli dopustiť?

Tisíce rokov sme sa učili, ako prežiť, tisíce rokov v nebezpečnej džungli, o hlade smäde a v búrkach, pľuštiach a nečase, napriek krutým podmienkam, dravým zverom a zákerným chorobám, útočiacim na našu nevedomosť, tisíce rokov sme sa učili na vlastných chybách prekonávať všetky tie nástrahy a nebezpečenstvá, a za tie tisíce rokov sme dospeli až sem. Dokázali sme vyhrať milióny bitiek a poučiť sa z nich, aby nás už neohrozilo takmer nič. Za ten dlhý čas, skropený krvou, potom a slzami   sme sa ocitli tu a teraz, aby sme zistili, že naším jediným nepriateľom sme si my sami. Tísícročný boj o život nás doviedol na pokraj sebazničenia. Najstrašnejšie zbrane, aké kto kedy vymyslel, sú namierené na nás samotných, na ľudí. Stačí len stisnúť gombík.

Ako sme toto mohli dopustiť?

Dopustili sme sa toho tak, že sme sa zbavili zodpovednosti. Najmä tej kolektívnej. Ja nič, ja muzikant. To oni! Stojíme jeden proti druhému s odistenou zbraňou a čakáme na povel vystreliť. Láska a pravda sa kamsi vytratili, zostal len názor. Milióny názorov, a každý iný. Rozdeľ a panuj! My sami sme sa rozdelili. Každý z nás je zodpovedný za svoje konanie, nemáme sa na koho vyhovoriť, čo ako úporne to skúšame. Prevrátili sme pravdu hore nohami a zo spravodlivosti urobili trhací kalendár. Zbavili sme sa všetkého, čo nám stálo v ceste: hanby, úcty, súcitu, dobroprajnosti, ba aj tej lásky, o ktorej toľko rozprávame. Znenávideli sme tých, ktorí nám dali život, aj tým, ktorí nám ho zachraňujú. Vybudovali sme si systém zdravotníctva, ktorý zachránil milióny z nás, a dnes po zdravotníkoch hádžeme kamene a prehlasujeme ich za zločincov. Tých, ktorí ukončili najstrašnejšiu vojnu v dejinách a oslobodili nás, sme dnes prehlásili za svojich nepriateľov. Zosmiešňujeme aj ten najkrajší cit a nenávidíme svoje matky za to, že sa nám pre svoju lásku k nám „pletú do života“.

Kam sme to dospeli?

Rozplynú sa ešte niekedy tmy a hmly nad naším svetom?

Bude sa ešte niekto pýtať, ako sme to mohli dopusti?

Stojíme jeden proti druhému s namierenými zbraňami, pripravení vystreliť.

Kto nás zachráni?

O kultúre vybabrávania

26.03.2023

Známy slovenský ekonóm a skeptický prognostik prof. Peter Staněk v jednom zo svojich ostatných vystúpení predpovedal súmrak dnešnej civilizácie, tzv. západnej kultúry, a načrtol cesty, ktorými sa môže náš svet uberať ďalej. Zničí nás naša vlastná rozpínavosť? Alebo dokážeme ísť cestou udržateľného rozvoja? Dáme sa na cestu východných kultúr, [...]

Čomu veríme?

28.02.2023

Sme čudné tvory. Pánboh či príroda nás obdarili skvelými zmyslami, aby sme dokázali správne vnímať tento svet, aby sme sa mu vedeli prispôsobiť a prežiť svoj život čo najlepšie, a hoci tie naše zmysly nie sú také vycibrené ako u niektorých zvierat, dokázali nás preniesť tisícročiami až k dnešku. Je preto nanajvýš čudné, ako s nimi [...]

Za všetko môžu rodičia

15.02.2023

Zovšadiaľ teraz počúvame, že za chovanie detí, nezriedka kriminálne, môžu rodičia. Akcentuje sa nedostatok výchovy, lebo vraj nemajú na deti čas, ale deti v puberte, kedy sa formuje osobnosť a ktorá často určuje ďalší osud človeka, si väčšinou sťažujú na prílišnú starostlivosť, najmä matiek, lebo typickým znakom puberty je túžba po samostatnosti. [...]

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16

V uliciach je 13-tisíc policajtov, z toho 5 500 v Paríži, kde krátko po začiatku popoludňajšej manifestácie skončilo vo väzbe 22 ľudí.

Parlament NRSR

Poslanci neschválili Záborskej 'pozmeňovák' k novele o príspevku pri narodení dieťaťa

28.03.2023 18:25

Podľa politologičky to, čo Záborská nazýva pomocou pre tehotné ženy, je v skutočnosti útok na práva žien.

Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity

Poslanci kritizovali uznesenie europarlamentu v súvislosti s LGBTI+ osobami

28.03.2023 18:20

Slovensko nesúhlasí s hodnotením situácie v uznesení Európskeho parlamentu v súvislosti s postavením LGBTI+ osôb u nás po vražde na Zámockej.

Česko protest učitelia praha

Vysokoškolskí učitelia v Česku žiadajú vyššie mzdy

28.03.2023 17:32, aktualizované: 19:09

Ak politici nesplnia sľub o zvýšení financií pre vysoké školstvo, učitelia a študenti sú pripravení protestovať ďalej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 158245x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu

Kategórie