Založ si blog

Tá opojná chuť krvi

Človek je vo svojej krvilačnosti a zaťatosti horší ako krokodíl – napísal v jednom zo svojich historických románov skvelý spisovateľ Mika Waltari.

Má pravdu.

Túžba po násilí sa s ľudstvom ťahá od nepamäti až do dnešných dní. Darmo budeme vykrikovať heslá typu „Za slušné Slovensko“ či „Verejnosť proti násiliu“, genetická túžba zabíjať je v tvorovi druhu Homo pevne usadená a nezmizla ani za tisícročia. Aj keď si to vplyvom kultúrneho obalu odmietame pripustiť, bolesť, krik zranených a smrť nás priťahuje ako magnet. Ako inak sa dá vysvetliť tá záplava násilia, ktorá sa na nás valí z obrazoviek, ako inak by filmové spoločnosti mohli bohatnúť zo zobrazovania krutosti a utrpenia. Vyžadujeme to. Vzrušuje nás to. V dnešných časoch, keď sme už navykli na tie najbizarnejšie pokusy o upútanie pozornosti zostáva červená farba krvi spoľahlivým spôsobom, ako zaujať.  Sme ako býci, ktorých z letargie vyvedie len červená šatka pikadora. Mladí samci ľudskej rasy, znudení nadbytkom a záhaľkou, sedia pred obrazovkami,  prežúvajú čipsy a pozerajú na výjavy, pri ktorých by im mala tuhnúť v žilách krv. Netuhne. Už si zvykli. Ale nič menej ich už nezaujme.

Za čias socializmu bolo verejne propagované vzdelávanie a výchova mladých. Štát nás vychovával po celý život. Ukazoval nám pozitívne príklady, ako prácou pre spoločnosť zveľaďovať náš svet a budovať lepší zajtrajšok. Najmä pre naše deti. Každý deň sa niesol v znamení boja za mier a prejavy násilia pranieroval a potláčal. Slušní boli odmeňovaní a gauneri trestaní. Spoločnosť konštruktívne spela k humanizácii a pokroku. Snažili sa v nás posilňovať to pozitívne a na príkladoch zo západu ukazovať, kam vedie cesta zhŕňania majetku za každú cenu. Napriek tomu sme to zavrhli. Zahodili sme budovanie krajších zajtrajškov na smetisko a vpustili démona mamonu do svojich domovov aj duší. Podľahli sme gaunerom a náš svet znova premenili na džungľu. Vydrancovali sme všetko, čo naši rodičia za štyridsať rokov vybudovali a predali svoju domovinu za judášsky groš. A hoci sa stále pokladáme za národ kresťanov a konečne vraj máme náboženskú slobodu, nevzali sme si príklad ani z Ježiša Krista, ktorý vyhnal kupcov z chrámu. V honbe za majetkom neváhame hrešiť aj na desatoro. Chamtivosť a krvilačnosť zvíťazila.

Valí sa to na nás denne. Obľúbenosť amerických krvákov je alarmujúca. Každý deň sledujeme, ako niekto niekoho mučí, trápi, zabíja. V niektorých z nás sa ešte občas ozve čosi ako človečina, najmä ženy to nechápu a občas zaprotestujú, nositeľky a ochrankyne života to schvaľovať nemôžu, ale v tej presile násilia nemajú šancu. Ich hlas sa utopí v potokoch krvi a vzrušenie ich synov z kriku obetí prehluší všetky protesty. Výchova skončila, nastúpili pudy. Atavizmus z dôb lovcov mamutov prevalcoval stáročia humanizácie a naša nádej do budúcnosti sedí pri počítači a zabíja iných ľudí po stovkách. Je to len hra? A čo ak potom vezme nôž a ide do školy zabíjať naozaj? Aký motív ešte hľadáme? Čo sa ešte musí stať? Aká bude budúcnosť? A akí ľudia, takto vychovaní, nastúpia po nás? Aký bude svet budúcnosti?

O kultúre vybabrávania

26.03.2023

Známy slovenský ekonóm a skeptický prognostik prof. Peter Staněk v jednom zo svojich ostatných vystúpení predpovedal súmrak dnešnej civilizácie, tzv. západnej kultúry, a načrtol cesty, ktorými sa môže náš svet uberať ďalej. Zničí nás naša vlastná rozpínavosť? Alebo dokážeme ísť cestou udržateľného rozvoja? Dáme sa na cestu východných kultúr, [...]

Čomu veríme?

28.02.2023

Sme čudné tvory. Pánboh či príroda nás obdarili skvelými zmyslami, aby sme dokázali správne vnímať tento svet, aby sme sa mu vedeli prispôsobiť a prežiť svoj život čo najlepšie, a hoci tie naše zmysly nie sú také vycibrené ako u niektorých zvierat, dokázali nás preniesť tisícročiami až k dnešku. Je preto nanajvýš čudné, ako s nimi [...]

Za všetko môžu rodičia

15.02.2023

Zovšadiaľ teraz počúvame, že za chovanie detí, nezriedka kriminálne, môžu rodičia. Akcentuje sa nedostatok výchovy, lebo vraj nemajú na deti čas, ale deti v puberte, kedy sa formuje osobnosť a ktorá často určuje ďalší osud človeka, si väčšinou sťažujú na prílišnú starostlivosť, najmä matiek, lebo typickým znakom puberty je túžba po samostatnosti. [...]

Francúzsko Paríž zamestnanci reformy dôchodky protest

Francúzsko zasiahla desiata vlna protestov. Nasadili rekordný počet policajtov

28.03.2023 20:16

V uliciach je 13-tisíc policajtov, z toho 5 500 v Paríži, kde krátko po začiatku popoludňajšej manifestácie skončilo vo väzbe 22 ľudí.

Parlament NRSR

Poslanci neschválili Záborskej 'pozmeňovák' k novele o príspevku pri narodení dieťaťa

28.03.2023 18:25

Podľa politologičky to, čo Záborská nazýva pomocou pre tehotné ženy, je v skutočnosti útok na práva žien.

Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity

Poslanci kritizovali uznesenie europarlamentu v súvislosti s LGBTI+ osobami

28.03.2023 18:20

Slovensko nesúhlasí s hodnotením situácie v uznesení Európskeho parlamentu v súvislosti s postavením LGBTI+ osôb u nás po vražde na Zámockej.

Česko protest učitelia praha

Vysokoškolskí učitelia v Česku žiadajú vyššie mzdy

28.03.2023 17:32, aktualizované: 19:09

Ak politici nesplnia sľub o zvýšení financií pre vysoké školstvo, učitelia a študenti sú pripravení protestovať ďalej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 158245x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu

Kategórie