Založ si blog

Tá opojná chuť krvi

Človek je vo svojej krvilačnosti a zaťatosti horší ako krokodíl – napísal v jednom zo svojich historických románov skvelý spisovateľ Mika Waltari.

Má pravdu.

Túžba po násilí sa s ľudstvom ťahá od nepamäti až do dnešných dní. Darmo budeme vykrikovať heslá typu „Za slušné Slovensko“ či „Verejnosť proti násiliu“, genetická túžba zabíjať je v tvorovi druhu Homo pevne usadená a nezmizla ani za tisícročia. Aj keď si to vplyvom kultúrneho obalu odmietame pripustiť, bolesť, krik zranených a smrť nás priťahuje ako magnet. Ako inak sa dá vysvetliť tá záplava násilia, ktorá sa na nás valí z obrazoviek, ako inak by filmové spoločnosti mohli bohatnúť zo zobrazovania krutosti a utrpenia. Vyžadujeme to. Vzrušuje nás to. V dnešných časoch, keď sme už navykli na tie najbizarnejšie pokusy o upútanie pozornosti zostáva červená farba krvi spoľahlivým spôsobom, ako zaujať.  Sme ako býci, ktorých z letargie vyvedie len červená šatka pikadora. Mladí samci ľudskej rasy, znudení nadbytkom a záhaľkou, sedia pred obrazovkami,  prežúvajú čipsy a pozerajú na výjavy, pri ktorých by im mala tuhnúť v žilách krv. Netuhne. Už si zvykli. Ale nič menej ich už nezaujme.

Za čias socializmu bolo verejne propagované vzdelávanie a výchova mladých. Štát nás vychovával po celý život. Ukazoval nám pozitívne príklady, ako prácou pre spoločnosť zveľaďovať náš svet a budovať lepší zajtrajšok. Najmä pre naše deti. Každý deň sa niesol v znamení boja za mier a prejavy násilia pranieroval a potláčal. Slušní boli odmeňovaní a gauneri trestaní. Spoločnosť konštruktívne spela k humanizácii a pokroku. Snažili sa v nás posilňovať to pozitívne a na príkladoch zo západu ukazovať, kam vedie cesta zhŕňania majetku za každú cenu. Napriek tomu sme to zavrhli. Zahodili sme budovanie krajších zajtrajškov na smetisko a vpustili démona mamonu do svojich domovov aj duší. Podľahli sme gaunerom a náš svet znova premenili na džungľu. Vydrancovali sme všetko, čo naši rodičia za štyridsať rokov vybudovali a predali svoju domovinu za judášsky groš. A hoci sa stále pokladáme za národ kresťanov a konečne vraj máme náboženskú slobodu, nevzali sme si príklad ani z Ježiša Krista, ktorý vyhnal kupcov z chrámu. V honbe za majetkom neváhame hrešiť aj na desatoro. Chamtivosť a krvilačnosť zvíťazila.

Valí sa to na nás denne. Obľúbenosť amerických krvákov je alarmujúca. Každý deň sledujeme, ako niekto niekoho mučí, trápi, zabíja. V niektorých z nás sa ešte občas ozve čosi ako človečina, najmä ženy to nechápu a občas zaprotestujú, nositeľky a ochrankyne života to schvaľovať nemôžu, ale v tej presile násilia nemajú šancu. Ich hlas sa utopí v potokoch krvi a vzrušenie ich synov z kriku obetí prehluší všetky protesty. Výchova skončila, nastúpili pudy. Atavizmus z dôb lovcov mamutov prevalcoval stáročia humanizácie a naša nádej do budúcnosti sedí pri počítači a zabíja iných ľudí po stovkách. Je to len hra? A čo ak potom vezme nôž a ide do školy zabíjať naozaj? Aký motív ešte hľadáme? Čo sa ešte musí stať? Aká bude budúcnosť? A akí ľudia, takto vychovaní, nastúpia po nás? Aký bude svet budúcnosti?

Všetko je inak

29.03.2024

Neviem, kto za to môže. Možno len odveká túžba objavovať. Možno len snaha odlíšiť sa. Nezapadnúť do davu, byť originálny. Možno len silnejúci dešpekt k odkazu predkov a ono pubertálne búrenie sa proti názorom otcov. Možno len boj o vlastný názor, čím bizarnejší, tým húževnatejšie obhajovaný. Všetko sa mení. Dobro je nazývané zlom, pravda [...]

Indiáni na Slovensku

28.03.2024

V jednej z knižiek mojej mladosti sa píše, že Indiáni nemajú radi, keď im ktosi pripomína, že mu čosi dlhujú. „Urobia síce, čo od nich dotyčný požaduje, ale viac ho nepoznajú“. Nuž, zdá sa mi, že Indiáni už docválali aj na Slovensko. Vďačnosť je pre nich neznámy pojem. Aj také obyčajné vrátenie požičaného. A pokladajú za prejav šikovnosti, ak [...]

Na národnú nôtu

26.03.2024

Cestujem rád. Poznávanie iných krajín, ľudí, kultúr je obohacujúce a potrebné. Cestoval som už za socializmu a musím povedať, že odkedy sme členmi európskej únie, badám istý posun vo vnímaní nášho národa národmi inými. Kým sa toho socializmu to bola skôr zvedavosť, lebo nás nepoznali, v súčasnosti, keď nás už spoznali, je badať zreteľnú averziu. [...]

Matúš Šutaj Eštok

Pripravuje sa Lex atentát: Zmeny začnú od adresy premiéra či prezidenta. Končí bývanie doma, nebudeme debatovať, odkazuje Šutaj Eštok

22.05.2024 17:30

Traja najvyšší ústavní činitelia majú byť počas mandátu ubytovaní na mieste, kde štátne bezpečnostne zložky môžu zabezpečiť ich adekvátnu ochranu.

Vladimir Solovjov

Zabil iránskeho prezidenta agent Mossadu? Súvisí jeho smrť s atentátom na Fica? Ruskí propagandisti perlia

22.05.2024 17:23

Smrteľná nehoda iránskeho prezidenta a atentát na slovenského premiéra v priebehu jedného týždňa... Je to náhoda? Nekritickí konzumenti obsahu ruských štátnych médií majú dôvod pochybovať. Konšpiračnými teóriami ich kŕmia kremeľskí propagandisti.

Craig Mackinlay

Pre infekciu prišiel o končatiny. Britský poslanec Mackinlay sa vrátil do parlamentu

22.05.2024 17:20

Konzervatívec Craig Mackinlay uviedol, že chce byť známy ako prvý „bionický“ poslanec.

Branislav Zurian, Matúš Šutaj Eštok,

Šutaj Eštok chce bezpečné bývanie pre ústavných činiteľov: Aby sa im pred obydlím nestavali šibenice

22.05.2024 16:39

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce riešiť otázku bývania troch najvyšších ústavných činiteľov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 197403x
Priemerná čítanosť článkov: 2295x

Autor blogu

Kategórie