Založ si blog

Za všetko môžu rodičia

Zovšadiaľ teraz počúvame, že za chovanie detí, nezriedka kriminálne, môžu rodičia. Akcentuje sa nedostatok výchovy, lebo vraj nemajú na deti čas, ale deti v puberte, kedy sa formuje osobnosť a ktorá často určuje ďalší osud človeka, si väčšinou sťažujú na prílišnú starostlivosť, najmä matiek, lebo typickým znakom puberty je túžba po samostatnosti. Takže ako? Je tej starostlivosti veľa či málo? Koľko je tak akurát?

Typickým znakom dneška je nechať rozhodovanie na deťoch. Máme veriť tomu, že dieťa najlepšie vie, čo chce, a povinnosťou rodiča je akceptovať to. Samozrejme, že je to ťažké. Uznať, že zelený detský mozog vie čosi lepšie ako ten dospelý je naozaj náročné. Zvlášť s vedomím, že za následky nedospelých činov detí zodpovedá rodič. V tomto sú paragrafy nekompromisné. Ako sa dá dohodnúť s pubertiakom, keď jej prirodzeným sprievodcom je revolta?

Jeden zúfalý otec sa kedysi pokúšal zachrániť svojho syna, ktorý podľahol drogám. Robil všetko možné, aby ho vytrhol z pazúrov závislosti a partie, ktorá ho do toho dostala. Narkomani sú nesmierne vynaliezaví v umení klamať a pre svoju drogu pôjdu aj cez mŕtvoly. Najmä tých, ktorí im chcú pomôcť, teda rodičov. Ten otec musel dokonca priväzovať svojho syna k posteli, inak si už poradiť nevedel. Bolo by to možné aj teraz? Veď by ho asi zavreli do basy. S dnešnou teóriou, že dieťa má právo o sebe rozhodovať by nemal šancu.

Nepochybujem o tom, že takéto problémy majú rodičia aj dnes. Len s oveľa menšou šancou na záchranu.

Rodičia vraj môžu za všetko.

Ak sa starajú príliš, vyslúžia si od potomkov nenávisť. Vďačnosť je puberte neznáma. Ak sa starajú málo, riskujú ohrozenie mravnej výchovy svojho potomka, a na to je tiež paragraf. A spoľahnúť sa na to, že zelený mozog je zodpovedný – to je dosť naivné.

Kedysi sme sa, my dospelí, vedeli zomknúť. Každému bolo jasné, čo je dobré a čo nie a pomáhali sme si. Dnes je každý proti každému, rodič má pocit, že všetci jeho dieťaťu ubližujú, že všetci môžu všetko, len tomu jeho to zakazujú, a ani škola nemá patent na výchovu. O týraní detí počúvame podchvíľou, ale nikto nechce vidieť, ako takáto klíma vyhovuje tým pubertiakom, ktorých prvoradým úmyslom je s rodičmi vybabrať a dosiahnuť svoje. Napríklad nastúpiť na cestu zločinu. Z basy potom obviňujú rodičov, že sa im dostatočne nevenovali.

Čo s tým?

O kultúre vybabrávania

26.03.2023

Známy slovenský ekonóm a skeptický prognostik prof. Peter Staněk v jednom zo svojich ostatných vystúpení predpovedal súmrak dnešnej civilizácie, tzv. západnej kultúry, a načrtol cesty, ktorými sa môže náš svet uberať ďalej. Zničí nás naša vlastná rozpínavosť? Alebo dokážeme ísť cestou udržateľného rozvoja? Dáme sa na cestu východných kultúr, [...]

Čomu veríme?

28.02.2023

Sme čudné tvory. Pánboh či príroda nás obdarili skvelými zmyslami, aby sme dokázali správne vnímať tento svet, aby sme sa mu vedeli prispôsobiť a prežiť svoj život čo najlepšie, a hoci tie naše zmysly nie sú také vycibrené ako u niektorých zvierat, dokázali nás preniesť tisícročiami až k dnešku. Je preto nanajvýš čudné, ako s nimi [...]

Kto nás zachráni?

04.02.2023

Až sa raz rozplynú tmy a hmly ľudskej závisti, nenávisti a krvilačnosti a nad modrou planétou znova vyjde slnko dobra, lásky a spravodlivosti, naši potomkovia uvidia svet okolo seba, spýtajú sa: Ako ste toto mohli dopustiť? Tisíce rokov sme sa učili, ako prežiť, tisíce rokov v nebezpečnej džungli, o hlade smäde a v búrkach, pľuštiach [...]

Parlament NRSR

Poslanci neschválili Záborskej 'pozmeňovák' k novele o príspevku pri narodení dieťaťa

28.03.2023 18:25

Podľa politologičky to, čo Záborská nazýva pomocou pre tehotné ženy, je v skutočnosti útok na práva žien.

Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity

Poslanci kritizovali uznesenie europarlamentu v súvislosti s LGBTI+ osobami

28.03.2023 18:20

Slovensko nesúhlasí s hodnotením situácie v uznesení Európskeho parlamentu v súvislosti s postavením LGBTI+ osôb u nás po vražde na Zámockej.

ČR vysoké školy protest česko

Vysokoškolskí učitelia v Česku demonštrujú za vyššie mzdy

28.03.2023 17:32

Protestujúci v hlavnom meste zamierili na Pražský hrad.

star wars, obi-wan kenobi, darth vader,

Nech ťa sprevádza Sila, prihovára sa Ukrajincom Luke Skywalker

28.03.2023 17:25

Americký herec Mark Hamill prepožičal svoj hlas pre mobilnú aplikáciu oznamujúcu na Ukrajine začiatok a koniec leteckých poplachov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 158239x
Priemerná čítanosť článkov: 2198x

Autor blogu

Kategórie