Mama

Nikdy neprestanem obdivovať rodičov, hlavne matky, ako sa dokážu prispôsobiť veku svojich detí. To malé klbko, ten nepatrný tvorček, ktorý nosia v sebe, opatrujú ho viac ako oko v hlave a potom v bolestiach porodia, ten zázrak nového života, ktorý z nich vzišiel, taký úplne bezbranný a odkázaný na jej lásku, taký závislý na jej myšlienkach a skutkoch, na jej pomoci, bez ktorej by neprežil, to dieťatko rastie a vyvíja sa. Ani sa nenazdá, a už na ňu kričí: nestaraj sa do mňa.

Nikdy neprestanem obdivovať matky za to, že dávajú život. A že dokážu byť stále na úrovni, potrebnej k vývinu, rastu a vyspievaniu svojich detí. Len máloktorá matka to nedokáže. Lebo je to ťažké. Chrániť ten uzlíček aj vlastným telom, dlho po tom, čo už jej telo opustil, živiť ho vlastným mliečkom, a neskôr ho kŕmiť všetkým, čo potrebuje, aby rástlo a prospievalo a chrániť ho pred všetkým a každým, kto by mu chcel ublížiť, aj za cenu ublíženia sebe. Niet väčšej lásky, ako je láska materská. Nie každá to dokáže…

Obdivujem a skláňam sa pred všetkými matkami, ktoré to zvládnu.

V ostatnom čase sa, zdá sa, na to zabúda. Svet akoby prestal rešpektovať tie najzákladnejšie základy života, popri nerešpektovaní mnohých iných vecí, akoby zabúdal aj na tie, len vďaka ktorým tu sme. Ja, ty, on, ona, ono. Každý z nás. Akoby sme stratili rešpekt k životu. Akoby sme spochybnili vlastnú existenciu. Možno je nás už príliš veľa. Možno sa od samej dobroty nezmestíme do kože. Veď ako inak sa dá vysvetliť ten príšerný dešpekt, aký sa na nás valí z každej strany a ktorý v nás vychováva bezcitné beštie, neschopné si vážiť ani tú, ktorá nás priviedla na tento svet. Ako inak vysvetliť to pohŕdanie matkinou láskou, tú záplavu bezohľadnosti, ktorou častujeme naše mamy za to, že nás chcú ochraňovať aj po tom, ako sme sa vytrhli z jej lona. Chceme ich za to trestať? Ako si môžeme vážiť seba samého, keď nevieme oceniť ani tú, ktorá nám život dala? Ako môžeme vypustiť z huby, že nás tá jej láska dusí? Boli by sme radšej bez nej? Akí ľudia budú z detí, ktoré vyrastali bez matkinej lásky? Je bohapustým plytvaním dávať najkrajší dar tomu, kto o to nestojí.

Nikdy neprestanem obdivovať matky za to, že sa snažia chrániť svoje deti a pomáhať im aj po tom, ako sa osamostatnili a ako ich lásku odmietajú a zosmiešňujú. Asi si na ňu príliš zvykli. Až tak, že im je nepríjemná. Až tak, že im chcú nasilu dokazovať, že sa obídu aj bez nej. Až tak, že tá matka musí zomrieť, aby si uvedomili, ako veľmi ju stále potrebujú. Musíme až potom prísť na to, o čo sme prišli?

Ak si prestaneme vážiť to, z čoho sme vzišli, ako si môžeme vážiť sami seba?

Je treba vyhlásiť referendum o prinavrátení vďačnosti do našich duší.

Kto nenadáva, nie je kamarát

11.06.2024

V ostatnom článku som písal o svojej dovolenke v Egypte. Chcel som sa podeliť o krásne zážitky a snáď aj vniesť trocha optimizmu do toho nášho slzavého údolia tu na blogu. Aj keď som nespomenul zďaleka všetky radosti, s ktorými som sa tam stretol, napríklad tance na orientálnu muziku v mori, spojenú s výbuchmi smiechu rekreantov, alebo [...]

Strastiplný život slovenského dôchodcu

09.06.2024

Na svitaní, kým sa červené slnko vyvalí na bezoblačný blankyt oblohy, je morská hladina tichá a hladká ako zrkadlo. Len nepatrné vlnky zľahka a potichu pohládzajú piesočnú pláž ako jemné a nežné prsty obrovskej šíravy mora. Ticho a kľud. Ten obor pod nohami ešte spí. Až keď sa od obzoru kde sa nebo dotýka vody, rozprestrie ohnivý lúč až sem [...]

Všetko je inak

29.03.2024

Neviem, kto za to môže. Možno len odveká túžba objavovať. Možno len snaha odlíšiť sa. Nezapadnúť do davu, byť originálny. Možno len silnejúci dešpekt k odkazu predkov a ono pubertálne búrenie sa proti názorom otcov. Možno len boj o vlastný názor, čím bizarnejší, tým húževnatejšie obhajovaný. Všetko sa mení. Dobro je nazývané zlom, pravda [...]

veľká británia, eú, európska únia, zástava, vlajka, brexit

Nová éra spolupráce medzi EÚ a Britániou. Krajiny sa zhodli na texte dohody, ktorú uzavrú

19.05.2025 11:12

Zasadnutia sa za EÚ zúčastní aj šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová a eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Smrť muža, ktorý útočil na policajtov sekerou, podľa inšpekcie nespôsobili policajti

19.05.2025 11:03, aktualizované: 11:07

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby zastavil 5. mája trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

Putin, vojaci, vojna na Ukrajine

Bude telefonát s Trumpom zbytočný? Putin chce dobýjať, nie rokovať. Kremeľ verí, že do konca roka získa, čo chce

19.05.2025 10:25

Európski lídri sú znepokojení, že Donald Trump sa môže pokúsiť dosiahnuť dohodu o urovnaní konfliktu, aj napriek tomu, že Rusko odmieta urobiť významné ústupky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 218168x
Priemerná čítanosť článkov: 2479x

Autor blogu

Kategórie