Založ si blog

Občianska vojna na Slovensku

Vplížila sa nám tu celkom nenápadne. Také malé každodenné nenávisti nám tu pomaly ale isto rozpútali-zatiaľ zväčša studený-vojnový stav. Potláčanie krívd, ktorými trpí takmer každý, spôsobilo pretlak záporných emócií a stav permanentnej nasratosti.

Bojujeme.

Občan – lekár bojuje proti občanovi – pacientovi, ktorý si už neváži ani vlastný život a keď je zle, otravuje. Situácia sa zhoršila cez pandémiu, keď sa z občana-pacienta, tlieskajúceho na balkóne, stal občan, nadávajúci tým, čo ho zachraňujú a hádžúci kamene do jeho okien. Občan-pacient, zvyknutý na bezplatnú zdravotnú starostlivosť je naraz pobúrený vysokými poplatkami ako aj lekárskym pingpongom, kedy chodí od jedného odborníka k druhému a nikto mu nepomôže.

Občan – učiteľ už nemá žiadnu autoritu, rozmaznané decká si z neho robia fackovacieho panáka a on sa musí usmievať a hľadať spôsoby, ako sa tým faganom zapáčiť. Občan – rodič bojuje za svoje dieťa, ktoré chúďa nikto nechápe a núti ho učiť sa veci, ktoré ho nezaujímajú. A kto je na vine? Učiteľ!

Občan – zamestnanec je naraz vystavený oveľa väčšiemu tlaku zamestnávateľa a musí o svoje miesto bojovať. Občan – zamestnávateľ sa musí potýkať s pozostatkami socializmu a nemôže sa zbaviť tých, ktorí mu neprinášajú žiaden osoh, lebo zákonník práce.

Občan – mladý si musí svoj chlebík dobýjať často v pote tváre a znášať rozličné protivenstvá, kým občan – dôchodca nerobí nič, len mu z toho jeho chlebíka odjedá. Občan – dôchodca, ktorý v celoživotnom zamestnaní stratil zdravie si myslí, že už má na život bez starostí nárok a ťažko znáša, ak mu to ktosi závidí.

Občan – muž zväčša pracuje preto, aby uživil svoju rodinu, obetuje pre ňu čas aj sily, ale od občana – ženy počúva len sťažnosti. Ak nie na to, že nezarába viac, tak preto, že sa nevenuje viac rodine. Občan – žena musí stále bojovať za svoje práva, proti učiteľom, proti susedkám, aj proti vlastnému mužovi, lebo stále jej ktosi krivdí.

Občan – politik, ktorý to naozaj myslí dobre, je automaticky zaradený do škatuľky „verejný nepriateľ“, hoci si ho občan – volič zvolil celkom dobrovoľne, a z tejto sa už nikdy nevyhrabe. Občan – volič sa hneď po voľbách chytá za hlavu, že koho tam preboha zvolil.

Hovorí sa, že život je boj.

Akoby sme bez boja nevedeli žiť.

Akoby mier a pokoj v duši boli len akési nedosiahnuteľné chiméry.

Sľúbili sme si lásku.

Kde je?

Pandémia hlúposti

03.12.2023

Keď som si pred pár rokmi prečítal o pandémii cholery na Slovensku v roku 1830, prvý dojem bol jednoznačný: ako môžu byť ľudia takí sprostí? Ten dojem bol čiastočne ospravedlniteľný tým, že Slováci mali vtedy oveľa menej vedomostí aj príležitostí získať ich. Najmä vidiecky ľud na východe, zrobený prácou a kvárený alkoholizmom, nedôveroval [...]

Homo oponicus

02.12.2023

Všetci sme takí. Ešte si prečítame len názov, a už nesúhlasíme. A v duchu už skladáme vetu, ktorou ten názov vyvrátime. V pravidlách slovenského pravopisu treba zaviesť nový termín: Veta oponovacia. Nesúhlas patrí k našej náture ako k ťave hrb. Máme panický strach povedať: máš pravdu. Priznať si, že ktosi prišiel na niečo, na čo my nie, je pre nás priznaním [...]

Lístoček do neba

31.10.2023

Niečo som nestihol. Nepomohol som všetkým ľuďom, ktorí to potrebovali, nestihol som tú správnu chvíľu, kedy som im mal byť nablízku, a aj keď viacerí hovoria, že som urobil oveľa viac, ako bola moja povinnosť, myslím si, že človek by mal robiť pre potrebných aj to, čo mu káže aj človečina a cit. Tento list je niečo ako „lístoček z brezy“, ktorý [...]

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Tvrdé boje v Pásme Gazy pokračujú, armáda hovorí o 250 úderoch

06.12.2023 08:41

Izraelská armáda tvrdí, že v dvoch školách na severe Pásma Gazy našla zbrane.

Robert Fico Daniel Lipšic

Lipšic zachraňuje osud špeciálnej prokuratúry. Ficovi ustúpi, no má podmienku. Koalícia by úrad zrušila úplne

06.12.2023 08:00

Zrušenie špeciálnej prokuratúry odobril koalícii aj dekan Burda.

Karneval masiek na lyžiach, masky, lyžovačka, lyžiari, Štrbské Pleso, sneh, Tatry

Po Strednici a Štrbskom Plese otvárajú sezónu aj v Bachledovej doline

06.12.2023 07:42

Po lyžiarskych strediskách Ždiar - Strednica a Štrbskom Plese čoskoro otvorí sezónu ďalšie v tatranskom regióne.

medveď, medvede

Medvede v Japonsku zabili od apríla už šesť ľudí, sú hladné a ešte nespia

06.12.2023 07:20

Za osem mesiacov od apríla medvede v Japonsku napadli 212 ľudí a šesť ich zabili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 175916x
Priemerná čítanosť článkov: 2255x

Autor blogu

Kategórie