Založ si blog

Súmrak autorít a vláda diletantov

Je to čudná doba. Slobodný prístup k informáciám a možnosť verejne vyjadriť svoj názor na čokoľvek priniesli niečo, čo nás v minulosti ani nenapadlo: záplavu dezinformácií a šialených konšpirácií, ktoré prehádzali logiku aj zdravý rozum a vyplavili na svetlo božie aj to, čo by sme sa kedysi hanbili vypovedať, aby nás nepokladali za bláznov. Dnes sa už nehanbíme za nič a blázni sú „in“.

Pracoval som kedysi na veľmi špecializovanom pracovisku v tíme vývoja a výroby mikročipov.  Kto k tomu aspoň trocha pričuchol vie, aké náročné na vybavenie, techniku, odborné znalosti, ale aj na zodpovednosť všetkých zainteresovaných takéto povolanie je, a aj to, že v súčasnosti si výrobu týchto dnes nepostrádateľných súčiastok môže dovoliť len národ, ktorý je takejto zodpovednosti schopný. A má dosť morálky na to, aby nikde nepodvádzal. Ten, kto to dokáže, si potom môže diktovať podmienky. Vedúci nášho tímu bol veľmi vzdelaný a pre vec zapálený človek, ktorý svojim nadšením dokázal motivovať celý kolektív. Naučil nás poctivo pristupovať ku každej maličkosti a nič nenechávať na náhodu. Vo svete nanotechnológií môže byť aj zrnko prachu horou, cez ktorú cesta nevedie.

Pravdaže, nejde o život. V takom zdravotníctve o život ide. Tu viac ako inde záleží na schopnostiach zdravotníkov, na ich vzdelaní, sebadisciplíne a zodpovednosti. A tiež na úcte k životu. O to viac zaráža, ak ich chce kritizovať niekto, kto o disciplíne a zodpovednosti ani nechyroval a pre koho sú ich vedomosti španielskou dedinou. Tí, ktorí pokladajú zdravie za samozrejmosť a nevážia si nielen cudzí, ale ani svoj život, by nemali mať právo vyjadrovať sa k veciam, ktorým nerozumejú. Ak nedokázali ani zmaturovať, nedokážu sa prispôsobiť tomuto svetu a nemajú v sebe dosť morálky, aby si vedeli vážiť čokoľvek, sú pre tento svet len príťažou, ba až pohromou, a preto nesmú tento svet ovplyvňovať. Spravidla trpia komplexom menejcennosti a preto nedôverujú tým schopnejším, podľa hesIa: podľa seba súdim teba. Volanie po zodpovednosti nazývajú fašizmom a v disciplíne vidia porušovanie svojich práv. Ich sloboda je pre slobodu iných vážnou hrozbou. Nič pozitívne tomuto svetu nedajú, zato veľmi úspešne rúcajú prácu tých, ktorí fundovane a s veľkým úsilím tento svet vybudovali. Autorita, založená na schopnostiach, nemôže byť búraná diletantmi, ktorí za svoje činy nedokážu prevziať zodpovednosť.

Pandémia koronavírusu v spojení so slobodou pre každého odhalila ťažkú dilemu: má naozaj ktokoľvek právo vyjadrovať sa k čomukoľvek? A ak áno, kto prevezme zodpovednosť za smrť tých, ktorí uverili diletantom? Tí zodpovední? Kde je tu logika? A kde spravodlivosť? Naozaj dovolíme, aby o našich životoch rozhodovali neschopáci, ktorí vedia len ničiť? Naozaj dovolíme, aby hlupáci pľuvali na tých, ktorí si zaslúžia našu vďaku a úctu?

Žijeme čudnú dobu. Niečo s tým treba robiť…

Lege artis

17.01.2023

Je veľká škoda, že sem nepíšu lekári. A ak píšu, tak nie o zdravotníctve. Určite by nás mnohých zaujímal ich pohľad na jeho stav. Stále si myslím, že zmysluplným dialógom by sme mohli vyriešiť tú záľahu problémov, s ktorými sa potýka. Možno by stačilo len načúvať a hľadať kompromisy. Verím, že ani jednej strane by koruna z hlavy [...]

Ani bohovi !

10.01.2023

Mal som takú kamarátku. Hoci o sebe tvrdí, že má španielsku krv, je to Slovenka ako repa. Rozprávala mi, a neskôr to aj napísala, že ako malé dievča v Mikulášskom čase bola vyzvaná, aby pánovi Mikulášovi ukázala, ako pekne sa vie modliť. Zareagovala slovami: Ani bohovi. Tým nasrdila všetkých, najmä svoju mamu, od ktorej hneď aj dostala prvý mikulášsky darček: [...]

Carnival is over

07.01.2023

Tak už máme po sviatkoch. Dnes sme zlikvidovali stromček a všetko to pozlátko napchali späť do krabíc, zvesili ozdôbky z dverí aj zo stien a povysávali omrvinky na koberci, čo tu nadrobili deti aj dospelí. Čas pokoja a lásky ešte doznieva. Dostal som pod stromček krásnu knižku od Zuzky Greizingerovej, bývalej letušky, ktorá v nej opisuje svoje [...]

Horská záchranná služba / Spálený žľab / Lavína /

V slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

28.01.2023 14:03

Hlavným problémom je vetrom previaty sneh na severných svahoch nad hornou hranicou lesa.

Rokovanie o opozičnom bloku na ústredí SNS

Šéf SNS Danko sa snaží dať dohromady Slovenský opozičný blok

28.01.2023 13:35

Ďalšia zo strán, ktorá chce pred voľbami spojiť menšie politické subjekty, aby hlasy ich voličov neprepadli, je Slovenská národná strana.

miloš zeman

Koľko miliónov zarobil Miloš Zeman a prečo začal posielať peniaze deťom?

28.01.2023 11:55

Zeman dostáva mesačne v hrubom v prepočte okolo 13 190 eur.

lieky, zdravotníctvo, lekáreň

Za chýbajúce lieky môžu podľa ministerstva aj samotní pacienti

28.01.2023 11:30

Chýba najmä penicilín a antibiotiká.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 148387x
Priemerná čítanosť článkov: 2215x

Autor blogu

Kategórie