Založ si blog

Aj slušní ľudia sa vedia hnevať

Nasledujúce riadky som nevymyslel ja. Napísala ich žena verejne činná a známa, ktorej meno ale radšej nezverejním, lebo len na to tu číhajú hyeny v ľudskej koži, aby ju zožrali. Napokon, tí si ju aj tak nájdu, lebo vynaliezavosť hyen je obrovská a túžba špiniť neodolateľná. Ja tej žene ďakujem za úprimnosť, napísala to tak, ako by som ja nedokázal. Takže:

Aj slušní, múdri a empatickí ľudia sa vedia skutočne nahnevať. A stane sa to.

Ak niečiemu dieťaťu praskne slepé črevo, lebo sa nedostalo do preplnenej nemocnice. Tam si totiž na ventilátoroch budú odfukovať zástancovia slobody výkladu vedeckých poznatkov. Budú vyčerpávať už aj tak vyčerpaných zdravotníkov a s dušou na jazyku vykrikovať o tom, že majú právo na starostlivosť.

Stanú sa priamym ohrozením štátu, lebo kvôli nim budú zlyhávať jeho základné funkcie. Pred bránami nemocníc budú čakať ľudia s chorým srdcom a rakovinou, deti budú zatvorené doma pri počítačoch a ich rodičia prídu o robotu. Svet sa zastaví. A bude to mať veľmi konkrétneho vinníka. Bude to hlúpy a obmedzený človek, ktorý si berie do úst slová ako právo a sloboda, no nemá potuchy o tom, čo tieto pojmy znamenajú.

Sloboda nie je bezbrehá anarchia a tak ako nemôžete niekoho slobodne zavraždiť, nemôžete ani slobodne šíriť smrteľnú nákazu. Sloboda totiž obsahuje zodpovednosť. Sloboda nie je anarchia.

Právo sú naše nároky, ktoré ale končia tam, kde začínajú nároky iných ľudí a právne obmedzenia. Právo nie je bezhraničná voľnosť.

Aj slušní ľudia sa vedia hnevať. A ak na to príde, tak sa nahnevajú.

Úplne oprávnene.

Pandémia hlúposti

03.12.2023

Keď som si pred pár rokmi prečítal o pandémii cholery na Slovensku v roku 1830, prvý dojem bol jednoznačný: ako môžu byť ľudia takí sprostí? Ten dojem bol čiastočne ospravedlniteľný tým, že Slováci mali vtedy oveľa menej vedomostí aj príležitostí získať ich. Najmä vidiecky ľud na východe, zrobený prácou a kvárený alkoholizmom, nedôveroval [...]

Homo oponicus

02.12.2023

Všetci sme takí. Ešte si prečítame len názov, a už nesúhlasíme. A v duchu už skladáme vetu, ktorou ten názov vyvrátime. V pravidlách slovenského pravopisu treba zaviesť nový termín: Veta oponovacia. Nesúhlas patrí k našej náture ako k ťave hrb. Máme panický strach povedať: máš pravdu. Priznať si, že ktosi prišiel na niečo, na čo my nie, je pre nás priznaním [...]

Občianska vojna na Slovensku

21.11.2023

Vplížila sa nám tu celkom nenápadne. Také malé každodenné nenávisti nám tu pomaly ale isto rozpútali-zatiaľ zväčša studený-vojnový stav. Potláčanie krívd, ktorými trpí takmer každý, spôsobilo pretlak záporných emócií a stav permanentnej nasratosti. Bojujeme. Občan – lekár bojuje proti občanovi – pacientovi, ktorý si už neváži ani vlastný život [...]

Ukrajinskí vojaci, tank, Ukrajina, zbrane, výcvik

ONLINE: Macron večeral s Orbánom kvôli Ukrajine. Rakety zasiahli viackrát Charkov

08.12.2023 06:25, aktualizované: 07:57

Francúzsky prezident Macron sa snažil presvedčiť maďarského premiéra Orbána, aby sa pridal k spoločnému postoju EÚ o podpore Ukrajiny.

Hunter Biden

Bidenovho syna Huntera obvinili v Kalifornii z daňových únikov

08.12.2023 06:21

V prípade dokázania viny mu hrozí až 17 rokov väzenia.

Tomáš Drucker, testovanie, PISA

Epidémia nezáujmu? Slovenskému školstvu bliká červená. Za národnou tragédiou je niekoľko príčin

08.12.2023 06:00

„Úplne bez problémov prorocky poviem, že o štyri roky nás čaká niečo podobné,“ uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman.

Cuba Russia Ukraine War

Nepálčania, Somálci, Kubánci. Cudzinci bojujú a zomierajú na Ukrajine za Putina

08.12.2023 06:00

Sandip Thapalija, Rupak Karki, Devan Rai, Pitam Karki, Radž Kumar Rokka a Gangaraj. To sú šiesti Nepálčania, ktorí v radoch ruských ozbrojených síl padli na Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 176043x
Priemerná čítanosť článkov: 2257x

Autor blogu

Kategórie