Život je krásny

Milý Julko,

tento list Ti píšem po návrate z čarovného ostrova Mallorca, ktorý tí beťári Španieli píšu s dvomi L, lebo – na rozdiel od nás – nepoznajú ľ. Strávili sme tam nezabudnuteľné chvíle aj s dcérou, ktorá priletela z opačnej strany, takže sme mali viacnásobnú možnosť porovnávať situáciu vo svete a názory z inej strany tej našej slovenskej bubliny, v ktorej sme už vyše roka zahrabaní. No poviem Ti, je mi to ľúto. Svet je krásny, bohatý na zážitky a vo svojej rozmanitosti nesmierne pestrý, preto úprimne ľutujem všetkých, ktorí si zo svojej stoličky za počítačom urobili pupok sveta a mekku všetkých vedomostí, hoci vedia, že šedivá je všetka teória a večne zelený strom skutočného života. A každý, kto má srdce a myseľ otvorenú, ten rozdiel pozná. Úprimne ľutujem každého, kto sa zabarikádoval vo svojich názoroch a nechce vidieť, počuť ani cítiť svet, ten skutočný, za hranicami svojej izby, dediny či názorovej bubliny, a dobrovoľne sa odsúdil k slepote ku krásam tohto sveta. Lebo slepota je vždy tragická, o to viac, ak je dobrovoľná. A to vysedávanie za počítačom a nekonečné nadávanie na vládu nemôže za krásu považovať naozaj nik. Ale máme slobodu a ak chce niekto trpieť a zožierať svoj život negatívami, je to jeho voľba. My ostatní, čo si svoj život vážime, žijeme naplno, cestujeme, poznávame, užívame si slobodu. Možno jej nie je až toľko, ako kedysi, ale bol by hriech nevyužiť možnosti, ktoré sa s ústupom pandémie naskytli a určite nechceme – keď nám naši nezodpovední spoluobčania spôsobia ďalšiu zabíjačku – ľutovať, čo sme mohli a nevyužili. Je strašné sledovať ľudí, ktorí sa s pokrikmi o slobode zamurovali vo svojej izbe a odtiaľ vypúšťajú do sveta sťažnosti na porušovanie svojich práv, je strašné čítať tie elaboráty plné žlče a nenávisti k ľuďom, ktorí ich chcú z tej paranoje vyliečiť. V Španielsku napriek pandémii žijú, radujú sa, nestresujú, v Anglicku to berú prakticky a bez emócií – zaočkoval si sa, ži, odmietaš, seď doma. Pravidlá sú jasné a všetci to vedia. My na Slovensku len nadávame. Iným sme na smiech, sebe do plaču…

Na Malorke bolo skvele. Aj keď nezastaviteľná komercia odhryzla kus z prírodných krás tohto ostrova, stále sa tu nájdu nielen prekrásne piesočné pláže, ale aj osamelé útesy nad morom, z ktorých je úžasný výhľad do diaľky až po obzor a západ slnka je tu stále dychberúcim zážitkom. V takých chvíľach si človek uvedomí svoju nepatrnosť vo vesmíre a malichernosť svojich problémov. Svet je krásny, len treba otvoriť oči, srdce a dušu a nasávať ho plnými dúškami. Život je krásny, len mu musíme dovoliť tú krásu prejaviť…

Kto nenadáva, nie je kamarát

11.06.2024

V ostatnom článku som písal o svojej dovolenke v Egypte. Chcel som sa podeliť o krásne zážitky a snáď aj vniesť trocha optimizmu do toho nášho slzavého údolia tu na blogu. Aj keď som nespomenul zďaleka všetky radosti, s ktorými som sa tam stretol, napríklad tance na orientálnu muziku v mori, spojenú s výbuchmi smiechu rekreantov, alebo [...]

Strastiplný život slovenského dôchodcu

09.06.2024

Na svitaní, kým sa červené slnko vyvalí na bezoblačný blankyt oblohy, je morská hladina tichá a hladká ako zrkadlo. Len nepatrné vlnky zľahka a potichu pohládzajú piesočnú pláž ako jemné a nežné prsty obrovskej šíravy mora. Ticho a kľud. Ten obor pod nohami ešte spí. Až keď sa od obzoru kde sa nebo dotýka vody, rozprestrie ohnivý lúč až sem [...]

Všetko je inak

29.03.2024

Neviem, kto za to môže. Možno len odveká túžba objavovať. Možno len snaha odlíšiť sa. Nezapadnúť do davu, byť originálny. Možno len silnejúci dešpekt k odkazu predkov a ono pubertálne búrenie sa proti názorom otcov. Možno len boj o vlastný názor, čím bizarnejší, tým húževnatejšie obhajovaný. Všetko sa mení. Dobro je nazývané zlom, pravda [...]

Iran War Strait of Hormuz

Ďalší tanker zasiahol projektil. Hormuzský prieliv je opäť na hrane vojny

27.06.2026 14:50

Útok na tanker, hrozby Iránu a americké údery.

fico

Fico pred summitom NATO pritvrdzuje: Slovensko nemá schváliť vojnové pôžičky, referendum označil za zbytočný luxus

27.06.2026 13:05, aktualizované: 14:55

Na stole je podľa premiéra ďalší plán na obrovskú vojenskú finančnú pomoc pre Ukrajinu.

SR doprava diaľnica Fico robotníci D2 BAX

VIDEO: Fico prišiel za robotníkmi do 37-stupňovej páľavy: Robiť v takomto teple je na hranici hrdinstva

27.06.2026 12:35

Premiér podotkol, že je odporcom toho, aby sa neustále predlžoval vek odchodu do dôchodku.

Hungary Pride March

Ani 40 stupňov nezastaví Pride v Budapešti. Opatrenia proti horúčavám riadi Magyar

27.06.2026 12:33

Vlani sa pochod organizovaný pod vedením opozičného primátora Karácsonya zmenil na jeden z najväčších protestov proti Orbánovej vláde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 241771x
Priemerná čítanosť článkov: 2747x

Autor blogu

Kategórie