Založ si blog

Načo zachraňovať život?

„Načo zachraňovať život, keď vidím, čo s ním robíte“ – pýta sa rozprávková Leloo v známom filme Luca Bessona, lebo z pohľadu na to, čoho sú ľudia schopní, jej vytrysknú z očí slzy. Načo zachraňovať život, keď o to ľudia nestoja?

Možno je nás už príliš veľa. Možno sa už príroda bráni toľkej záplave jedného druhu a naočkovala nám gén sebazničenia. Možno v určitom štádiu potlačí aj základný inštinkt a tvora, ktorý ohrozuje ostatný život na tejto planéte, nechá vykapať. Možnože druh, čo sa nafúkol do takých obludných rozmerov, napokon praskne.

Život je zázrak.

Dodnes sme ani zďaleka nepochopili všetky jeho zákonitosti, neobsiahli sme všetky tie miniatúrne čiastočky a mikroskopické vzťahy v živom organizme a nie sme schopní vysvetliť všetko, čo je podmienkou života, dokážeme len konštatovať jeho zánik floskulou „nezlučiteľné so životom“. Dokážeme len opakovať to, čo nám diktuje príroda a použiť nástroj na jeho počatie, a dokážeme len ogabať tú prírodu a využiť ten technologický postup na svoje potešenie a pritom ten život nepočať. Načo si komplikovať život?

V jednom zo svojich predošlých článkov som sa pýtal, čo je dôležitejšie ako život, a ktosi mi odpovedal, že vraj kvalita života. Možno tým myslel naozaj rozdiely medzi ľuďmi, lebo kým jedni si užívajú v pohode a  bezstarostnosti, iní bojujú o prežitie a život je pre nich utrpením. Skôr mám ale dojem, že tá odpoveď sa týka len materiálnej stránky a dotyčný – tak ako väčšina – trpí len nedostatkom peňazí. Je zvláštne, že čím lepšie sa máme, tým sme nespokojnejší. Porovnajte si len život našich detí: znudení pubertiaci z dobre zaopatrených rodín, večne nespokojní a nadávajúci, oproti  húfu vysmiatych detvák z cigánskych osád. Kto je šťastnejší? A kto si svoj život váži?

Sme ľudia rôzni.

Dospeli sme do štádia, kedy si už nevieme vážiť nič. Materiálne máme toľko, koľko sme nikdy nemali. Aj niekdajší králi nám môžu závidieť. Technické vymoženosti nám splnili aj také sny, o akých sme ani nechyrovali. Zdá sa však, že sme im obetovali to najvzácnejšie: empatiu, súcit, ľudskú spolupatričnosť. Utekáme pred realitou, zatvárame sa pred svetom do svojej bubliny a prevraciame rokmi overené hodnoty. S jedlom vraj rastie chuť, a my sa napchávame novými vynálezmi tak pažravo, že ich ani  nestíhame ochutnať. Vymenili sme empatiu za nový mobil a úctu k životu za adrenalínový šport. A tým, ktorí nám ho zachraňujú, nadávame do bastardov. Kričíme o ľudských právach, ale nevadí nám, že iní preto po stovkách zomierajú. Neveríme tým, ktorí nás zachraňujú, lebo určite to robia pre naše zotročenie. Môžeme hovoriť či písať čo len chceme, ale my sme si z toho všetkého vybrali len nadávanie na nedostatok slobody…

No fakt.

Načo zachraňovať takýto život?

Máte šťastie, že nemám samopal

11.05.2021

Milý Julko, s pôžitkom si čítam Tvoje dielko, napísané pred tridsiatimi rokmi, a nasávam ten entuziazmus a nádej, ktorá z neho sála. Opojenosť slobodou a demokraciou cítiť z každého riadku a z Tvojich slov tryská nádej na lepší zajtrajšok. Áno, nádej je pekná vec. Tá nikdy nezhynie. Ani potom, čo tá predošlá spľasla či zmizla [...]

Dnes o – prepytujem – peniazoch

10.05.2021

Milý Julko, vo svojich Listoch o nebezpečenstvách, ktoré nám hrozia, si viackrát spomenul peniaze. A zväčša v kombinácii s výrazmi ako „prepytujem“ či „prepáčte za výraz“. Tvrdíš, že Slováci majú k peniazom veľmi cudný vzťah a radšej používajú frázy ako: „čo tam po peniazoch, hlavne že sme zdraví“ či „peniaze boli a budú, len my nebudeme“. [...]

Nepríjemný článok o práci a proletariáte

09.05.2021

Milý Julko, píšem Ti aj dnes, a mám na to viacero dôvodov. Tým prvým je potreba pripomenúť Tvoje myšlienky, ktorými si kedysi obohacoval nás, svojich rodákov, a nedovoliť, aby zapadli prachom času, lebo si to naozaj nezaslúžia. Druhým je túžba rozvíjať ich a nastoľovať ďalšie, lebo – navzdory ich humornému podaniu – v skutočnosti sú to veľmi [...]

koronavírus, Nemecko

ONLINE: Kanadské Ontário pozastavilo očkovanie AstraZenecou

12.05.2021 05:50

Dve kanadské provincie prestávajú dávať vakcínu AstraZeneca prvoočkovancom. Jedna pre jej možný nedostatok, druhá pre obavy zo zrazenín.

Syria

Izraelské letecké útoky zničili budovu v Gaze, Hamas reagoval raketovými útokmi

11.05.2021 21:09, aktualizované: 23:17

Spojené štáty vyzvali v utorok Izrael a Palestínčanov, aby sa vyvarovali úmrtiam civilistov.

Ide o pravdu, Ján Krošlák,

Poslanec Krošlák v Ide o pravdu: Kolíkovú zachránil Heger

11.05.2021 20:00

Aká je situácia v poslaneckom klube OĽaNO? „Premiér Eduard Heger má podporu, Igor Matovič má aj kritikov. Ja som jedným z nich,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Ján Krošlák (OĽaNO).

Petra Vlhová, Zuzana Čaputová, veľky glóbus,

Výbor pre dres od Vlhovej začal konanie voči Čaputovej

11.05.2021 16:51, aktualizované: 16:59

Hlave štátu hrozí pokuta až vo výške 12 mesačných platov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 46480x
Priemerná čítanosť článkov: 1660x

Autor blogu

Kategórie