Založ si blog

Občan Matovič

Je viac ako zarážajúce, koľko nenávisti vzbudil v ľuďoch Igor Matovič. Snažím sa pochopiť to, snažím sa hľadať dôvody k takejto nenávisti na oboch stranách nášho fatálne rozdeleného národa, lebo nenávisť je veľmi zlým radcom a vybičované emócie už spôsobili na svete veľmi veľa zla.

Tak si to preberme.

Matovičova strana Obyčajných ľudí vyhrala voľby zásluhou čoraz väčšieho odporu proti dlhodobej hegemónii strany Smer, najmä proti arogancii jej predsedu zakaždým, keď sa prevalil niektorý z prúserov jeho vlády. Ani sociálne balíčky nemohli zakryť vážne prešľapy, napríklad kauzu Váhostav, kedy prišlo o peniaze veľa poctivých živnostníkov, a vláda odškodňovala zlodejinu jedného človeka z peňazí nás všetkých. Tu sa naplno ukázala prepojenosť vlády a oligarchov. Vražda novinára Kuciaka a odhalenia s ňou súvisiace boli poslednou kvapkou do pohára nedôvery k vláde Smeru. Preto voľby dopadli tak, ako dopadli. Ľudia radšej dali hlas amatérskemu „šašovi“, ako dlhoročnému profesionálovi.  Matovič sľuboval očistu, a tá už bola viac ako potrebná. Bohužiaľ prv, ako došlo ku kydaniu hnoja z tohto Augiášovho chlieva, spadol na nás aj na celý svet obrovský balvan v podobe koronavírusu, a nová vláda, zložená prevažne z politických amatérov, sa od začiatku musela potýkať s takými obrovskými problémami, ako žiadna doteraz. Navyše, Matovič naozaj nie je školený politik a jeho chovanie pripomína skôr tvrdohlavého chlapčiska, ako seriózneho štátnika. Je to skrátka len obyčajný človek, tak ako väčšina z nás.

Tu by som sa rád pristavil pri jednej ľudskej vlastnosti, ktorú si nesieme v génoch už po stáročia, a tou je potreba pána. Ľudia si totiž oveľa viac vážia človeka, dosadeného zhora, ako niekoho spomedzi seba.  Najlepšie to vidno v Anglicku, kde premiér bude vždy len nahraditeľný jedinec, čo ako múdry a šikovný, kým kráľovnú si každý váži, aj keď pre ľudí neurobí vôbec nič. Matovič je, aj vďaka svojmu chovaniu, len obyčajný človek, ktorý nemá nárok na akékoľvek výhody. Čo je dovolené bohom, nie je dovolené volom. To preto tu nikdy skutočná demokracia nebude.

Tak, ako bol Matovič aktívny v opozícii, kedy na rozdiel od ostatných poslancov, ktorí chodili na zasadania parlamentu len driemať a brať plat, ako jediný skutočnú opozíciu robil, často za hranicou normálnosti, ale veľmi účinne, tak sa jeho aktivita prejavila aj na poste premiéra. Hodenú rukavicu zdvihol a zabojoval. Tak, ako sa celé roky snažil ochrániť svojich spoluobčanov od svojvôle a mafiánskych praktík našej verchušky, tak bojuje aj o naše životy. Nielen funkcia, na ktorú nemá žiadnu školu, nielen pliaga, s ktorou si nevie poradiť dosiaľ nikto na svete, ale aj vlastní spoluobčania mu hádzali a stále hádžu polená pod nohy. Toľko nadávok si doteraz žiadny politik neužil. A nezmenilo sa to ani potom, keď nás svet obdivoval po tom, ako sme zvládli prvú vlnu pandémie. Naopak, nenávisť sa stupňuje. Napriek tomu, že opatrenia vlády sú vždy prekonzultované s najväčšími odborníkmi, akých tu máme, hromy a blesky sa zniesli na jeho hlavu. Mnohí ľudia ho spájajú priamo s pandémiou a myslia si, že nebyť Matoviča, nebol by tu ani koronavírus. Úbohosť tohto postoja sa naplno prejavila pri pochode k úradu vlády, kedy dav rozzúrených ultras vykrikoval tie najhoršie urážky, bohužiaľ podporovaný aj mnohými slušnými ľuďmi, dokonca malými deťmi, a až polícia prerušila toto besnenie, aké nemalo obdobu. Našťastie, väčšina slušných ľudí toto počínanie odsúdila. Zato klávesnice stoviek počítačov za rozžeravili do biela a pľuli oheň a síru na tých, čo im zachraňujú život. Toto je to najtragickejšie, čo sa mohlo stať a ja dodnes nedokážem uveriť tomu, kam až dokáže ľudí vyhnať nenávisť. Rozpadli sa dlhoročné priateľstvá a na Slovensku vyrástla obrovská barikáda znepriatelených táborov, bojujúcich srdnato za svoju pravdu. Na jednej strane život, na druhej ľudské práva. A nikto nechce ustúpiť. Ľudia, ktorým pandémia vzala ich najbližších, majú úplne iný názor ako tí, ktorým sa nestalo nič. Toto je druhá tragédia: totálna absencia empatie. Sebectvo, egoizmus, bezohľadnosť. Z teplej stoličky za počítačom sa – zväčša skrytá za anonymitou nicku – valí agresivita a nenávisť aj od ľudí, ktorí boli až doteraz slušní a normálni. Ale aj za to – podľa nich – môže Matovič.

Je ťažké uveriť, kam sme sa to dostali. Ako vysvetliť tým, ktorí vidia za všetkým temné sily v pozadí, ktoré nás chcú len zotročiť, že všetko na tomto svete je podmienené tým, či prežijeme. Že ak nás tá pliaga skosí všetkých, bude nám sloboda či naše práva úplne na nič, lebo v hrobe nič také nejestvuje. Ako spojiť ľudí do jedného šíku, aby sme tú pliagu porazili, a až potom sa hádali o veciach podružných. Celoplošné testovanie, hoc pre mnohých násilné, ukázalo, že toho schopní sme. Je úplne jedno, kto ho nariadi, ak nám pomôže, ale nie každý by mal na to odvahu. Matovič nosí svoju kožu na trh opakovane a vždy, keď ako obyčajný človek cíti, že to treba, aj keď vie, že ho budú mnohí preklínať. Nie, určite nie je politikom, na akých sme boli zvyknutí, ale ani takúto krízu sme tu ešte nemali. Slovensko je krajina ľudí, ktorí radi kritizujú, ale prevziať na seba zodpovednosť nechce nikto. A sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii. Verím a dúfam, že zostala v nás ešte štipka súdnosti a raz dokážeme poďakovať tomu, kto na seba tú zodpovednosť za nás prevzal…

Keď umrela hanba

18.09.2022

Keď umrela hanba, mnohí si vydýchli. Konečne sa jej zbavili. A prestali sa hanbiť. Konečne sa prestali červenať, keď vykonali niečo zlé. Žiadne klamstvo, žiadny podvod a žiadna nemorálnosť im nevohnala krv do líc a ich tváre zostali bez poškvrny. Ba naopak, usilovne sa snažili zahanbiť tých, čo sa ešte hanby nezbavili. Často úspešne. V niektorých ľuďoch totiž [...]

More

11.09.2022

Začiatkom septembra už svitá neskôr, takže som si nemusel ani veľmi privstať. Všade je ešte ticho a kľud a morská hladina je ako obrovské vyleštené zrkadlo, odrážajúce blankyt oblohy v celej jeho nekonečnosti. Tu, na rozhraní neba a mora sa stretajú dve šíravy, ktorým konca nedohliadneš. Tu, na rozhraní mora a neba ležím na hladine, bez pohybu, [...]

Je taká chvíľa

02.04.2022

Stále ťa vidím. Stojíš tam v tom mrazivom vetre, čo sviští pomedzi staré tuje, chvejúc sa zimou a vzlykmi, nad otvoreným hrobom svojej mamy, v očiach so slzami a prázdnotou. Si úplne sama. Napriek tomu, že na pohreb prišlo prekvapujúco veľa ľudí, pravdaže, väčšinou starých dedinských babiek, ktoré chodia na všetky pohreby, a napriek zopár [...]

peugeot, Čadca, nehoda, opitý šofér

Vodič, ktorý zrazil v Čadci matku s dvomi deťmi, poputuje do väzby

07.10.2022 12:14

Uznesenie o vzatí do väzby nie je právoplatné. Prokurátor sa vzdal práva na podanie sťažnosti.

Húfnica Zuzana 2

Aj slovenskú Zuzanu už Kyjev zaradil do svojho vojnového zoznamu "svätcov"

07.10.2022 12:00

Kyjev a celú Ukrajinu vraj pred Rusmi zachránili protitankové strely Javelin, z ktorých sa stala legenda. Do tohto zoznamu svätcov pribudla už aj slovenská húfnica Zuzana.

alkohol tester

Vodič v Bardejove narazil do nákladného auta, nafúkal 3,6 promile

07.10.2022 11:52

Bardejovčan sa pri vchádzaní na parkovisko nevenoval plne vedeniu vozidla a narazil do nákladného auta.

Súdna mapa

Súdna mapa sa pre nepripravenosť odkladá

07.10.2022 11:37

Zameškané organizačné prípravy, podcenenie komunikácie a nejasný proces preraďovania sudcov spôsobili, že implementácia reformy sa odkladá o päť mesiacov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 134317x
Priemerná čítanosť článkov: 2202x

Autor blogu

Kategórie