Založ si blog

Taký čudný národ

Milý Julko,

k písaniu týchto listov Tebe ma vypudilo najmä to, čo sa tu v ostatnom čase deje. Nebezpečenstvo pre náš národ prišlo a stále je veľmi akútne, hrozivé, vyslovene smrteľné. Na pandémiu zomrelo doteraz vyše dvanásťtisíc našich rodákov a pribúdajú ďalší. Je to hrôza, aká tu od vojny nebola. Vo svojej namyslenosti sme si ani predstaviť nevedeli, že sa ešte v tomto storočí môže také čosi prihodiť, lebo už sme si akosi navykli čeliť len takým, ktoré sme sami spôsobili, a mnohí z nás sa silou-mocou bránia uveriť. Matka príroda nám ale ukázala, že ani zďaleka nie sme jej pánmi a možno aj otec nebeský nás musel prefackať a ukázať nám naše miesto. Ak to mala byť skúška, tak sme sa veľmi nevyznamenali. Tak pobiede na štvorku. Ak by sme zareagovali správne, mohlo byť mŕtvych oveľa menej. Ak by sme sa dokázali zomknúť, porazili by sme aj tohto nepriateľa. Ukázalo sa však, že za jeden povraz nedokážeme ťahať ani vtedy, keď nám ide o život. A Ty, ktorý si nás pred nebezpečenstvami varoval a teraz sa na nás tam zhora dívaš, sa musíš v hrobe obracať.

Vieš, za ostatný rok v mojom okolí zomrelo osem ľudí, niektorí na Covid, iní na následky iných chorôb, zväčša kvôli Covidu zanedbaných. Ja Ti neviem, či ostatným ľuďom nikto nezomrel a či im to je len ganz egál, prípadne sú už takí zocelení, že nimi ani smrť nepohne. Zdá sa, že mnohí si cieľavedome pestujú odolnosť voči prejavom strachu, aby nedali najavo, že v skutočnosti sa veľmi boja, a tými svojimi „hrdinskými“ postojmi zastávajú názor, že „najhoršia je smrť z preplašenia“, jednako mne to príde ako veľmi detinské, pubertálne a nelogické. Dospelý človek predsa musí vedieť reagovať adekvátne a nebezpečie smrti je teda sakra dobrý dôvod robiť protiopatrenia. Tu ale mnohí radšej vymyslia tie najkrkolomnejšie magoriny, len aby sa nemuseli pozrieť pravde do očí. Vo virtuálnom svete je asi všetko len „akoby“ – ako si o tom písal aj vo svojej knižke – a nikto svoje „akoby pravdy“ nemyslí vážne. Zblbnutosť z tej záplavy virtuality ovplyvňuje úsudok a nik už nevie čo je skutočnosť. Ba niekto možno nevie ani to, či tie svoje magoriny myslí vážne, hlavne aby ich prezentoval. Túžba zviditeľniť sa je mocná. A na ničom tak nelipne ako na svojom názore, čo ako chorom. Ak chcel toto ktosi, tak sa mu darí. Rozoštval nás a popudil proti sebe, a my sme mu to zožrali aj s navijakom.

Aj Ty aj ja sme už pochodili kus sveta a máme svoje zážitky. Ty si napríklad na križovatke v Rio de Janeiro videl jediného chodca, čo prebiehal na červenú – bol to Slovák. Ja som zasa v Rumunsku videl nesmierne otrhaného rybára, ktorý sa pýtal, odkiaľ som. Keď počul, že zo Slovenska, pohŕdavo sa zaškľabil a mávol rukou. Na pláži v talianskej Kalábrii plavčík prideľoval ležadlá podľa národností: vpredu Taliani, potom Nemci a Angličania, a my Slováci až celkom vzadu. Aj ten barman na ostrove Zakynthos, od chvíle, keď sa dozvedel, odkiaľ som, snažil sa ma viackrát „odrbať“. Povedz mi, Julko, prečo je to tak? Prečo nás Američania nazývajú darebáckym národom? A prečo všetci Slováci, ktorí niečo dokázali, odtiaľto čo najrýchlejšie zdupkali? Moja spolužiačka, ktorá kedysi vyhrala Detviansku zlatú ružu a zdalo sa, že má dvere do šoubiznysu otvorené, mi to vysvetľovala: ak sa nevyspíš aj s vrátnikom agentúry, nemáš šancu. Odišla preto do Prahy a tam urobila celkom slušnú kariéru. A pokiaľ viem, vyspala sa len s tým, s kým chcela. Prečo odišiel Fero Fenič? A prečo Juraj Jakubisko? Nalejme si konečne čistého vína a prejdime od prevolávania vlasteneckých hesiel k čomusi, čo má zmysel a čo nám pomôže. Sprostí snáď nie sme.

Ja viem, Julko, teraz som podráždil veľa žlčníkov. A práve tu leží naša bieda. Nedokážeme byť objektívni. Nedokážeme sa neuraziť. Naozaj potrebujeme len škrabkať za uškom a lichotiť? Je práve neschopnosť pozrieť sa pravde do očí tým najväčším nebezpečenstvom, ktoré nás ničí? Sme naozaj takí čudní, za akých nás mnohí pokladajú? A čo s tým urobíme?

Lege artis

17.01.2023

Je veľká škoda, že sem nepíšu lekári. A ak píšu, tak nie o zdravotníctve. Určite by nás mnohých zaujímal ich pohľad na jeho stav. Stále si myslím, že zmysluplným dialógom by sme mohli vyriešiť tú záľahu problémov, s ktorými sa potýka. Možno by stačilo len načúvať a hľadať kompromisy. Verím, že ani jednej strane by koruna z hlavy [...]

Ani bohovi !

10.01.2023

Mal som takú kamarátku. Hoci o sebe tvrdí, že má španielsku krv, je to Slovenka ako repa. Rozprávala mi, a neskôr to aj napísala, že ako malé dievča v Mikulášskom čase bola vyzvaná, aby pánovi Mikulášovi ukázala, ako pekne sa vie modliť. Zareagovala slovami: Ani bohovi. Tým nasrdila všetkých, najmä svoju mamu, od ktorej hneď aj dostala prvý mikulášsky darček: [...]

Carnival is over

07.01.2023

Tak už máme po sviatkoch. Dnes sme zlikvidovali stromček a všetko to pozlátko napchali späť do krabíc, zvesili ozdôbky z dverí aj zo stien a povysávali omrvinky na koberci, čo tu nadrobili deti aj dospelí. Čas pokoja a lásky ešte doznieva. Dostal som pod stromček krásnu knižku od Zuzky Greizingerovej, bývalej letušky, ktorá v nej opisuje svoje [...]

Rokovanie o opozičnom bloku na ústredí SNS

Šéf SNS Danko sa snaží dať dohromady Slovenský opozičný blok

28.01.2023 13:35

Ďalšia zo strán, ktorá chce pred voľbami spojiť menšie politické subjekty, aby hlasy ich voličov neprepadli, je Slovenská národná strana.

miloš zeman

Koľko miliónov zarobil Miloš Zeman a prečo začal posielať peniaze deťom?

28.01.2023 11:55

Zeman dostáva mesačne v hrubom v prepočte okolo 13 190 eur.

lieky, zdravotníctvo, lekáreň

Za chýbajúce lieky môžu podľa ministerstva aj samotní pacienti

28.01.2023 11:30

Chýba najmä penicilín a antibiotiká.

babiš, pavel

Česi si dnes zvolia nového prezidenta, črtá sa rekordná účasť

28.01.2023 10:00

Nový český prezident sa bude môcť oprieť o silný mandát od ľudí. Účasť na druhom kole prezidentských volieb sa ukazuje ako rekordná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 148356x
Priemerná čítanosť článkov: 2214x

Autor blogu

Kategórie